Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom - od simptoma i dijagnoze do savremenih metoda lečenja i prevencije.
Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Šta su kondilomi?
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, su neprijatna virusna infekcija uzrokovana humanim papiloma virusom (HPV). Ove izrasline najčešće se javljaju u genitalnoj regiji, anusu, a ređe na usnama i u usnoj duplji. Postoji preko 80 različitih tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.
Kako se prenosi HPV virus?
HPV se prenosi pre svega seksualnim kontaktom, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguć je i vertikalni prenos sa majke na dete tokom porođaja, što može dovesti do laringealnih papiloma kod novorođenčeta. Virus može da se prenese i sopstvenim rukama sa inficiranih na zdrave delove tela.
Dijagnoza kondiloma
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, a potvrđuje se histološkim i imunološkim ispitivanjima. Važno je naglasiti da se HPV ne može detektovati analizom krvi, jer virus celokupni svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.
Mnogi stručnjaci savetuju traženje drugog mišljenja pre početka terapije, jer postoje slučajevi pogrešne dijagnoze gde se kondilomi mešaju sa drugim stanjima poput polipoze.
Metode lečenja
Lečenje kondiloma može biti dugotrajno i zahteva strpljenje. Najčešći načini terapije uključuju:
- Krioterapiju - zamrzavanje tečnim azotom
- Laser terapiju - posebno efektna za unutrašnje kondilome
- Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene
- Topikalne preparate - kao što su podofilotoxin ili trihlorsirćetna kiselina
Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije virusa, a ne eliminišu sam HPV iz organizma. Virus može ostati u latentnom stanju i izazvati recidive.
Kondilomi i trudnoća
Tokom trudnoće dolazi do ubrzanog širenja kondiloma zbog promena u imunom sistemu. Lečenje je moguće tokom celog perioda trudnoće, a laserska vaporizacija se može izvesti čak i neposredno pred porođaj.
Prevencija HPV infekcije
Na tržištu su dostupne vakcine koje pružaju zaštitu od najopasnijih tipova HPV virusa. Vakcine se preporučuju devojkama i ženama uzrasta od 9 do 26 godina, a najveći efekat imaju kada se primene pre prvog seksualnog kontakta.
Vakcinacija se sastoji od tri doze koje se primaju tokom šest meseci. Iako vakcine ne leče već postojeću infekciju, one mogu značajno smanjiti rizik od razvoja raka grlića materice.
Zaključak
Kondilomi su neprijatno stanje koje može izazvati veliku psihološku nelagodu. Ključni koraci u borbi protiv HPV infekcije uključuju pravovremenu dijagnozu, adekvatno lečenje i prevenciju vakcinacijom. Važno je naglasiti da se u slučaju sumnje na kondilome treba obratiti stručnom licu i po potrebi potražiti drugo mišljenje pre početka terapije.